SZKOŁA PODSTAWOWA KLECZA ZARĄBKI                     

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

            Jak co roku w naszej szkole odbył się  Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Klasy IV-VI prezentowały nam w tym roku – Czechy, Austrię i Grecję.

           

           Klasa IV zaprezentowała nam naszych południowych sąsiadów – Czechy. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo geograficznych i historycznych faktów o tym  kraju. Za pomocą zdjęć, „ odbyliśmy ‘’ spacer po przepięknej Pradze, który zaczęliśmy od Rynku Starego Miasta. Później „przeszliśmy” nad rzekę Wełtawę , na most Karola, który jest jednym z najsłynniejszych światowych zabytków. Jeden z uczniów przebrał się za  Rumcajsa, bohatera znanej bajki. W Czechach poczęstowano nas kołaczem z serem.

          Klasa V przedstawiła nam Austrię. Zaczęliśmy od zdjęć prezentujących przepiękną stolicę Austrii – Wiedeń. W mieście tym tworzyli swe wielkie dzieła najsłynniejsi kompozytorzy. Wysłuchaliśmy jednego  z  walców  wiedeńskich.  – „ Nad pięknym modrym Dunajem”. Dowiedzieliśmy się troszkę o historii tego kraju, poznaliśmy godło i flagę. Na koniec podziwialiśmy zaśnieżone stoki w Alpach. By poczuć atmosferę kraju, wielu spośród nas przebrało się za górali z Alp, turystów, sportowców  i księżniczki. W Austrii zaproszono nas na  przepyszny jabłecznik i kiełbaski. 

        Klasa VI zaprosiła wszystkich do słonecznej Grecji. „Zwiedzanie” zaczęliśmy od wzgórza Akropol, gdzie na prezentacji podziwialiśmy świątynie Partenona, Ateny Nike i Erechtejona. Później oglądaliśmy slajdy z miasta Olimpia, w którym  za pomocą skupionych promieni słonecznych odpalany jest ogień olimpijski. Na koniec „dotarliśmy” nad Kanał Koryncki, podziwiając rozmach inwestycji. Oglądaliśmy również taniec Greka Zorby. By przybliżyć atmosferę tego kraju uczniowie występowali w strojach ze starożytnej Grecji. W Grecji poczęstowano nas serem feta, pomidorami i chlebkiem z oliwą i bazylią.